Pred pár dňami som bol vyzvaný naformulovať niekoľko odpovedí na otázky ohľadne podávania domperidonu kojacim matkám na podporu laktácie a taktiež odpovede na otázky s tým súvisiace, rezervy nás zdravotníkov nevynímajúc. Materiál ostal takmer nevyužitý a tak si vravím, že škoda ho nechať len tak v šuflíku, keď som si s ním dal dosť roboty. Preto sa znovu vraciam k lieku Costi, ktorý je stále a opakovane zneužívaný nepovolanými osobami a ponúkaný kojacim matkám na podporu kojenia.
Všetky výhrady, ktoré mám voči podávaniu lieku domperidon( používajme tento výraz, Costi je firemný názov) sú najväčšie a zásadné, pretože tento liek patrí zásadne do právomoci lekára.
Aktívna látka domperidon je zaradená do skupiny liekov zvaných prokinetiká. Ich úlohou je regulovať a smerovať pohyb zažívacej trubice aborálnym smerom – čiže od úst ku konečníku. Stimuluje, zrýchľuje a udržiava potrebnú motilitu celej zažívacej rúry a preto sa používa v indikáciách ako pocit plnosti a zlého vyprázdňovania žalúdka, pálenie záhy, nafukovanie a „lenivé“ črevá z rôznych dôvodov( pooperačné stavy, hypotyreóza, neurotické poruchy zažívania a podobné stavy súvisiace výlučne so zažívaním. Bodka
Všetky ostatné indikácie tohto lieku sú tzv. off label, čiže nie sú odporúčané výrobcom, ani odbornými spoločnosťami. Iné, než odporúčané použitie nemožno akceptovať, aj ked je nesporné, že domperidon ako blokátor dopaminergných receptorov v hypotalame navodzuje a spôsobuje zvýšenú tvorbu prolaktínu v hypofýze a tým aj tvorbu mlieka v mliečnej žľaze( aj u mužov, nielen u žien). LENŽE…
Ak sa napriek tomu liečivo používa off label a to dokonca laikmi a to dokonca v dávkach ktoré nemajú nič spoločné so zdravým rozumom, tak je to arogancia, drzosť a hlúposť dokopy, nezmyselné riskovanie zdravia mamičiek za účelom zárobku!!!
Dávky odporúčané výrobcom na dosiahnutie efektu pri zažívacích ťažkostiach sú odporúčané 3 x denne 10 mg lieku( je balený po 10 mg). Niektoré laktačné poradkyne ho však dávajú mamičkám v dávkach až štvornásobne prekračujúcich výrobcom a odborníkmi odporúčané dávky, čiže až 120 mg denne! Je veľkou chybou, že takýto liek dostať v susedných krajinách na voľno ako OTC liek( over the counter- doslova – „ ponad prepážku“)! Mal by byť zásadne len na lekársky predpis. Že stimuluje tvorbu prolaktínu? No a čo? To je len vedľajší, zatiaľ nevyužívaný efekt. Aj heroín silno tlmí bolesť a napriek tomu sa ako anodynum nepoužíva! Osoby, ktoré nelegálne podávajú matkám na podporu dojčenia liek, ktorý nie je odporúčaný a navyše môže spôsobiť v tak obrovských dávkach závažné nežiadúce účinky, by mali byť trestne stíhané.
Je pravdou, že domperidon stimuluje nepriamo tvorbu mlieka v mliečnej žľaze cicavcov a to pôsobením na hypotalamus( časť mozgu) na spúšťač tvorby prolaktínu, ktorý sa priamo tvorí v podmozgovej žľaze- hypofýze . Ale tiež je pravda, že hladina prolaktínu ako hormónu, ktorý spúšťa a podporuje tvorbu mlieka v mliečnej žľaze gravidnej ženy, stúpa progresívne počas gravidity asi od 8.týždňa a maxima dosahuje na konci tehotenstva a tesne po pôrode. Pretrváva dlho, aj keď pravdou je, že po ukončení cca 8-10 týždňov nepretržitého dojčenia sa mliečna žľaza chová ako autonómny orgán a vplyv prolaktínu na tvorbu mlieka sa výrazne znižuje až stráca. Je preto absolútne kontraproduktívne prolaktín zvyšovať chemicky nielen po pôrode, aj aj neskôr. Ak je hladina prolaktínu po pôrode zvýšená oproti normálu 10x a matke nezačína laktácia, spustí ju ak bude prolaktín zvýšený 11x? Ťažko. Je nepochybné, že niektoré matky na domperidon reagujú. Ale je to reakcia typu placebo.
Domperidon má nežiadúce účinky. V diskusii k môjmu blogu o domperidone sa vyjadril istý americký Slovák( či slovenský Američan?) neurológ, ktorý napísal, že si nevie predstaviť matku čo užije za 24 hodín 120 mg domperidonu. Zástancovia podávania tohto lieku strávili totiž kopu času hľadaním štúdií o prieniku D do materského mlieka. Ten je minimálny. Neuvedomili si však, že tu je ohrozeným „ živočíchom“ mamička a nie dieťa!!! Lieky typu domperidon, metoclopramid( známy Degan), cisaprid( bývalý prepulsid, asi 10 rokov zakázaný americkou FDA) majú okrem centrálnych nežiadúcich účinkoch pri vysokom dávkovaní- sucho v ústach, ospalosť, závrate, zahmlené videnie, a čo však horšie- môžu sa vyskytnúť veľmi dramatické neurologické prejavy extrapyramidového typu, tzv. tardívne dyskinézy. To človeka vykrúti tuhý kŕč na jednu stranu, hlavne hlavu a trup čo je veľmi dramatické, nepríjemné a nebezpečné.
Okrem toho- čo je najhoršie a prečo bol napr. cisaprid stiahnutý z predaja- tieto lieky môžu v interakcii s niektorými inými liekmi, ale napr. aj s grapefruitovou šťavou pôsobiť nepriaznivo na srdce a vzácne spôsobiť až jeho zástavu. Referujú o tom niektoré európske farmakologické odborné spoločnosti( posledné čo viem tak belgická) a neviem v Európe o jedinej, ktorá by domperidon odporúčala používať on label na podporu dojčenia. To, že sa vo svete používa a robia to aj niektorí (údajne) významní lekári neznamená, že nejde o hrubú, nezodpovednú a nebezpečnú partizánčinu. Na záver treba povedať, že argumenty niektorých LP, že po domperidone nepozorovali žiadne vedľajšie účinky neobstoja. Nikto matky na ne neupozornil a tak im nedošlo že by to mohlo byť z toho. Moje súkromné kontá boli po zverejnení článku a diskusii zavalené správami od žien, ktoré mi svoje ťažkosti počas užívania D popísali, no nepripisovali ich tomu.

II. Čo sa týka tvrdenia že umelé mlieká majú viac nežiadúcich účinkov ako domperidon a stoja nás ročne veľké peniaze, ak je to takto formulované, tak je to číra demagógia. Ja som konzervatívny človek v mnohých veciach a tvrdím, že žena, ktorá je schopná otehotnieť a donosiť plod nemá dôvod nemať laktáciu. Ak tomu tak je, treba hľadať dôvody inde a je ich dosť a nie pchať do rodičiek chemikálie. Ergo- nič nové nepoviem, že jedine materské mlieko je tá správna cesta k výžive dojčiat do určitého veku. Tak ako nevieme vyrobiť krv, tak nikdy nevyrobíme ženské mlieko. Je nenahraditeľné a nepostrádateľné. Umelé mlieka by mali slúžiť vždy len ako náhrada, ak nie je možnosť dávať mlieko od matky, predsa nenecháme dieťa umrieť hladom!. Náhradné, adaptované mlieka( nie umelé, to nie je správny výraz, sú to mlieka na báze produktu mlieka kravského a nie umelé) môžu niesť v sebe riziko potravinovej alergie práve na bielkovinu kravského mlieka. Akronymum ABKM pozná dôverne každý pediater( Alergia na Bielkovinu Kravského Mlieka). Prejavuje sa hlavne zažívacími ťažkosťami- hnačkami, krvou a hlienom v stolici a následnou chudokrvnosťou, nepriberaním na hmotnosti, vracaním, skorým nástupom kožnej alergie – atopického ekzému. Tu však musím poznamenať že ani výlučné dojčenie nechráni deti pred alergiami od ekzému po prieduškovú astmu, chránených je asi 60% detí. Určitým východiskom bolo zavedenie tzv. hypoalergénnych formúl, kde sú najsilnejšie antigény -alergény kravského mlieka, čiže niektoré proteíny doslova rozbité na menšie fragmenty s oveľa nižším alergizujúcim potenciálom(tzv. HA formule). Je však veľkou chybou, ak podávanie týchto formúl u nekojených detí pokračuje aj po ukončenom 17.týždni života, kedy je žiadúce oboznamovať dieťa s rôznymi potravinovými alergénmi, lebo jeho imunitný systém je medzi 17. ukončeným a 26. začatým týždňom života najlepšie pripravený vytvoriť systém tolerancie týchto potravín na celý život. Firmy sa snažia o vytvorenie rôznych formúl, aby sa čo najviac priblížili k zloženiu mlieka ženského. To sa im ale nikdy nepodarí. Nie že by to nevedeli, ale má to veľmi veľa aspektov, ktoré mlieka musia splňať, navyše ešte dodnes nepoznáme súhru jednotlivých zložiek ženského mlieka, tie jemné a početné interakcie medzi nimi, ktoré zaisťujú dieťaťu vždy v istú dennú, nočnú hodinu či v ten ktorý kalendárny vek ideálnu potravu. Pravdou je tiež, že je už dostať viacero náhradných formúl pri rôznych špecifických poruchách – neznášanlivosti laktózy, ba dokonca i pri alergii na mlieko vlastnej matky( áno, už aj takéto niečo bolo popísané).
Ale aj tak je materské- ženské mlieko najdokonalejšie. Stalo sa mi však a neraz, že mi mamička na otázku prečo už nekojí povedala, že má slabé mlieko a že tie „umelé“ mliečka sú také úžasné oproti tomu jej. A reku odkiaľ to viete? Nuž, veď v tej reklame je napísané, že toto mlieko obsahuje toto a toto a hento a kde sa ja môžem rovnať. Tak- reku to, čo obsahuje pre vaše dieťa vaše mlieko, kam sa na vás hrabú všetky „umelé“ mliečka?
Nuž sú situácie, kedy aj pediater siahne po adaptovanom mlieku, keď v krajnej situácií niet inej cesty.
Myslím si, že zdravotníci sa podpore kojenia nevenujú dostatočne, a to nielen pediatri ale aj pôrodnícka vetva problému. Ani v nemocniciach, ani v ambulanciách nie je podpora kojenia často ideálna. Samozrejme, že v žiadnom prípade nehádžem všetkých do jedného vreca. Bežná je však aj taká prax, že matka má pocit nedostatku mlieka v prsníkoch. Zavolá svojmu pediatrovi a oznámi mu to. Nuž, tak si kúpte formulu XY, prípadne HA XY a je vymaľované. Žiadne – však príďte pozrieme sa na to alebo skúste to a to a podobne. Našťastie to nie je pravidlo, ale stáva sa to a nie zriedka. Tak tvrdia potom mamičky v nemocnici. Ale k otázke …či novorodenecké oddelenia, pediatri v ambulanciách sa dostatočne venujú podpore dojčenia…… či si aj zdravotníci dokážu priznať drobné zlyhania… Treba tu doplniť gynekológov v ambulanciách a pôrodnice. Začínať totiž boj o úspešnú laktáciu pôrodom plodu je veľmi neskoro. Treba začať oveľa skôr a to najmenej mesiac pred pôrodom. Je veľa vecí, ktoré treba na pôrodniciach zlepšiť- príjmom rodičky počnúc a určením termínu pôrodu… pokračujúc. Bolo by veľmi vhodné popracovať na odstránení rutiny u všetkých zdravotníkoch, zainteresovaných v privádzaní detí na svet.
Treba sa vžiť do kože rodičky a jej oprávnených očakávaní. Ona ide porodiť svoje( prvé) dieťa. Cíti sa (oprávnene) stredom vesmíru, je plná hormónov lásky a nádeje- oxytocín, endorfíny. Veľmi sa teší, ale má aj strach a obavy, ale verí, že jej personál pomôže zahnať a bude všetko OK. Už neosobný, studený (ne)profesionálny príjem na lôžko je studená sprcha. Žena v očakávaní vníma veľmi pozorne všetky detaily a všetko vyhodnocuje. Neprofesionalitu personálu- rôzne komenty a poznámky na svoju adresu, pocit, že je len vecou, ktorú treba poriešiť a … ďalší pán na holenie. Neistota a arogancia personálu ju desí. A tak podobne. A to všetko sú mínus body pre úspešný nástup laktácie. Osobne som presvedčený, že prostredie, kde prichádza na svet nový život ba malo mať celkom inú auru. V žiadnej pôrodnici na Slovensku nieto toľko pôrodov, aby si na budúcu matku nenašli pol hodiny ked nie láskavého, tak aspoň profesionálneho, civilného prístupu. Všetci, vrátane neonatologického a pôrodníckeho personálu by si mali uvedomiť, že pre rodičku ide o celkom výnimočnú, ba možno jedinú udalosť v celom živote. Ona sama sa cíti výnimočná a to oprávnene. Je to nesmierne dôležité, lebo strata sebavedomia = strata schopnosti kvalitnej spolupráce pri pôrode a pri nástupe laktácie. Som presvedčený, že minimálne čo sa týka pediatrickej a neonatologickej vetvy sa už ľady pohli. Za laktačné poradkyne sa budú školiť neonatologické skúsené sestry a ostáva len dúfať, že menežmenty nemocníc nevyhlásia bankrot, ak na každom neonatologickom oddelení budú fungovať v každej smene aspoň jedna sestra tak, že sa bude venovať len podpore kojenia a bude matka k dispozícii kedykoľvek. Priznanie si rezerv zo strany zdravotníkov a zbavenie sa ješitnosti je nevyhnutné. Len tak sa dá vyriešiť problém rôznych partizánských zoskupení, ktoré s chabou odbornou výbavou( bárs disponujú desiatkami rôznych štúdií) trávia bez mihnutia oka kojace matky chemikáliami.
P.S. Včera som počul v rozhlase, že sa chystá nový typ zariadenia sociálnej starostlivosti- jasle pre deti do dvoch rokov, ale neviem či som to presne zachytil. Budú fungovať údajne od roku 2018. Podľa normatívu budú mať na 5 zdravých(!!!) detí jednu sestru. No pediatrických oddeleniach a novorodeneckých oddeleniach je pre novorodencov a choré deti, ktoré vyžadujú nepomerne viac starostlivosti je normatív na jednu sestru presne dvojnásobný – 10…

Napíšte nám svoje reakcie a názory

Diskusia

mm
mm