Tento napoly strom, napoly ker rastie našťastie veľmi hojne aj dnes. Je veľmi nenáročný, priam sa vyžíva v obrastaní starých rumovísk, zarastajú ním medze a neudržiavané plochy. Baza im dodáva nádych života a zmierňuje bezútešnosť týchto miest.
Veľmi starobylá a uctievaná bylina, bylina mŕtvych, ochranná rastlina – a tak podobne sa od prastarých čias o baze čiernej zvyklo hovoriť. Svojou temnou aurou pôsobila na ľudí skôr odstrašujúco, preukazovali jej však veľkú úctu. Baza a borievka( jalovec) boli dokonca natoľko posvätné, že niektoré staré európske národy ich obchádzali s obnaženou hlavou. Tento zvyk sa do 20.storočia udržal údajne v odľahlých alpských údoliach. Vychádzalo to hlavne z keltských a germánskych tradícií, podľa ktorých v nej sídlila mocná bohyňa Zeme. Bazový krík slúžil aj ako akýsi neutralizátor zlých síl a chorôb. K jeho koreňom sa vylievala voda, v ktorej chorého umývali, pod jeho kôru sa dávali nechty, vlasy, prípadne kúsok z odevu s výlučkami chorého, čo malo preniesť chorobu na strom a chorého uzdraviť. S takými prastarými opatreniami sme sa na Kysuciach síce nestretli, ale zato sme zaznamenali iný zvyk:
Keď v lete baza kvitla a silno voňala, trhali sa strapce bielych kvetov, obaľovali sa v riedkom cestíčku a smažili ako šišky . Bolo to vraj nesmierne chutné. Tento zvyk je známy už veľmi dávno medzi horalmi z alpských údolí. Nevedno preto, či je v našich krajoch pôvodný, alebo sem bol nejako prenesený. Okrem toho sa z kvetov robil sirup proti kašľu, čerstvé aj sušené sa používali ako odvar pri nachladnutí. Na zápaly hrdla sa používal zápar kvetmi lastovičníka , uplatnil sa však aj sám . Výborné boli vraj obklady na zápaly okostice aj na zhnisané zuby. Zaparené bazové kvety sa prikladali na boľavé uši. V Turzovke boli sušené bazové produkty (kvety, kôra z drobných vetvičiek, sušená dužina) veľmi cenené ako prostriedok na vypotenie pri nachladnutí. Vôňa bazových kvetov sa v zrelom lete nesie doďaleka a má antidepresívne. Z kvetov bazy sa aj dodnes robí konzumný sirup do vody, ktorý je hlavne v lete veľmi osviežujúci.
Baza mala aj pragmatický účinok. Z hrubších konárov chlapci na Veľkú noc vytlačili mäkkú dužinu, vyrobili piest a mali striekačku – fikoč na oblievačku.
Nuž a rovné bazové kmienky, tak do 6 cm hrúbky sú vyhľadávané na výrobu fujár.
Lenže. Baza čierna sa vola čierna zrejme pre farbu svojich zrelých plodov, ktoré Česi volajú veľmi romanticky – bezinky. A práve tieto drobné sladko – trpké bobuľky sú nádejou aj medicínu dneška v boji proti jednej z najmasovejšie rozšírených ochorení vírusového pôvodu- chrípke. O nej si písať nemusíme, vieme o nej veľa. Ale že by mohli pomôcť guľôčky bazy?
Plody bazy čiernej majú silno potentný, avšak žiaľ – zabúdaný, alebo zabudnutý účinok na rôzne mikroorganizmy. A je zaujímavé, že ani ľudová medicína, pri štúdiu ktorej som na bazu ako na liečivku narazil, nejako extra tmavé bazinky nespomína. Dokonca som sa stretol s názorom, že sú nejako jedovaté. V ľudovom liečiteľstve skrátka dominuje kvet, ktorý je obľúbeným chutným a dostupným ľudovým liekom.
Ale plody bazy jedovaté nie sú. Nie v pravom zmysle. Ich preháňavý účinok som testoval na sebe- jedol som ich celé hrste, hoci oficinálny liekopis odporúča len pár bobuliek. Fakt je, že ma trochu pálila záha, čiže efekt na sliznicu žalúdka sa potvrdil, ale zjedol som ich naozaj dosť, možno pol kila. A trochu mi povŕtalo v črevách. Inak nič. Keď sú dobre zrelé, majú príjemnú chuť.
Obsahujú azda najviac účinných látok zo všetkých dostupných lesných plodov a ďaleko v tom predčia aj čiernu ríbezľu( ktorá navyše môže hypertonikom pri väčšej konzumácii zvýšiť tlak!). Možno práve pre silné antibiotické účinky plodov sa bala stala takou posvätnou, ktovie. Šťava z plodov ako vravím obsahuje množstvo biologických aktivátorov, vitamínu C, antioxydantov, antibioticky účinných a protinádorových. Nevadí, že tieto účinky zaisťujú hlavne polyfenoly a antokyány- to sú práve tie červené farbivá, ktoré v silnej koncentrácii robia plody tmavo modročiernymi. Majú navyše antialergické a protizápalové účinky, avšak vo vzťahu k nádorovým bunkám podporujú ich apoptózu – riadenú bunkovú smrť. Najdôležitejšie však je, že sa ukázalo nielen v štúdiach in vitro ( doslova v skle, skúmavke, čiže v laboratóriách) ale aj na živých organizmoch, že tieto farbivá- bioflavonoidy bazy čiernej sa viažu nerozbitnou väzbou na virióny- častice vírusov chrípky typu A tak, že vírusy nemôžu využívať svoje bežné mechanizmy na vniknutie do zdravých ľudských buniek. Tento ich efekt je porovnávaný s účinkami dobre známych protichrípkových antibiotík – amantadínu a oseltamiviru (Tamiflu). V čase závažných chrípkových epidémií je tamiflu rezervovaný pre vybrané skupiny obyvateľstva, hlavne s profesionálnym rizikom no samozrejme pre „high society“ preto si pospolitý ľud môže urobiť taký účinný liek doma. Navyše s vedomím, že ho možno užívať v oveľa vyšších dávkach ako liek chemický, lebo taký bazový džem, či sirup môžete jesť do tolerancie žalúdka: s mierne preháňavým účinkom treba počítať. Je vhodné, aby v konečnom produkte ostalo čo najviac aj šupky, lebo je na účinné antokyány extra bohatá.
Domáce prípravky z plodov bazy čiernej spolu s pár kvapkami zinku a vitamínom C možno použiť už aj v liečbe rozbehnutej chrípky. Neutralizácia viriónov zrejme nie je jedinou zbraňou bazových polyfenolov a antokyánov. Pravdepodobne silno podnecuje aj imunitu v boji proti chrípke, nakoľko sa zistilo na humánnych serióznych štúdiách výrazne zlepšenie už od druhého dňa liečby a navyše – pacienti ktorí boli počas chrípky liečení bazovým extraktom vykázali silnejšiu protilátkovú odpoveď na infekciu v tzv. rekonvalescentnom sére, čiže po prekonaní choroby. Inými slovami – ich telo bojovalo s chrípkou oveľa intenzívnejšie.
Tieto štúdie sa robili so štandardizovaným prípravkom, ktorý by mal byť bežne v predaji. Avšak domáce prípravky z plodov bazy čiernej majú tú výhodu, že sú skoro zadarmo a obmedzenie konzumácie je individuálne, tolerancia vysoká.
Keď zacítite v lete počas horúceho dňa ťažkú, opojnú vôňu bielych súkvetí bazy, dobre si všimnite, kde to bolo a koncom leta, keď budú bobuľky viac sladké ako trpké ich nazbierajte a spracujte. Veľmi často rastie na slnečných stráňach po holoruboch. Osobne by som preferoval ten džem, alebo sirup( ale nie do vody, na priamu konzumáciu). Čaj so sušených plodov nemusí mať potrebnú koncentráciu účinných látok. Ja samozrejmé, že bazové produkty sú vhodné pri chorobách z prechladnutia všeobecne.
Baza čierna( Sambuccus niger) je veľmi perspektívna drevina a zrejme aj v oblasti domáceho liečiteľstva ešte nepovedala posledné slovo. Netreba ju preto zbytočne vytínať ako škodnú a plevelnú. Je to jedna z mnohých zbraní, ktoré nám dala príroda na mnohoraké využitie.

Napíšte nám svoje reakcie a názory