Po slávnostnom otvorení 6.mája je už naše muzejko zo života našich predkov prístupné verejnosti v nových priestoroch. Návštevník si môže na vlastné oči pozrieť predmety, ktoré držali desiatky rokov mozoľnaté ruky a pomocou ktorých prežívali v nehostinnom kraji zvanom Kysuce. O našej zbierke sa s uznaním vyslovili aj renomovaní odborníci z oblasti etnografie a muzeológie, ako som už spomínal v predošlom článku. Je zostavená tak, aby návštevník mal z prehliadky celistvý dojem a aby sa mu jednotlivé expozície čo najviac vryli do pamäti. Doterajší návštevníci najviac obdivovali štylizovanú sedliacku izbu, ktorá je zariadená ako v priereze storočí – od prastarej primitívnej pece s otvoreným ohniskom a večne visiacim kotlom na pohyblivom ramene( kumhar) nad ohniskom, až po džbániky, poháre a iné nádoby zo začiatku 20. storočia. Izba je zariadená podľa starodávneho archetypu, kde pec, stôl a tzv. obradný kút mali presné miesto. Ku kompletnej expozícii spracovania fyto a zootextílií nám chýbajú len krosná, ktoré sú príliš veľké, ďalej nájdete množstvo predmetov na uchovanie a prípravu potravín, expozíciu spracovania dreva, furmanské a roľnícke predmety. Páčila sa aj zbierka krojov zo všetkých kútov Kysúc. Našou pýchou sú aj tzv. bubnové kováčske mechy, ktoré ešte spojazdníme. Ide o veľmi vzácny výskyt tohto typu na Kysuciach
Dali sme si záležať, aby všetky exponáty boli riadne konzervované a ošetrené a hlavne aby boli plne funkčné, čo aj sú. Je to však dôvod na opatrnosť, keďže hlavne drevospracujúca expozícia obsahuje ostré nástroje. Budú označené výstrahou. Inak je prehliadka exponovaná do bežného muzeálneho režimu so zákazom fajčenia a manipulovania s ohňom, zákazom vstupu so psom, zmrzlinou a jedlom.
Súčasťou múzea je aj predajnička kníh a suvenírov, je tu aj výstava rôznych starých predmetov od vojenskej uniformy c.k. armády a mnohých cenných starých drobností bežnej potreby, vojenstva a iných súčastí života, ktorú roky trpezlivo skladá dohromady Janko Halagačka. V čase od 13. do 17. hod je možný vjazd do areálu motorovým vozidlom a možnosť parkingu na vyhradených miestach bezplatne. Inak je vstupné do múzea 2 eurá, bezplatný je vstup pre členov OZ Bimaček – kysucká ľudová kultúra, deti a mládež do 18 rokov, držiteľov preukazu ISIC, zdravotne ťažko postihnutých a dôchodcov ako aj dobrovoľných darcov krvi nad 5 odberov. maximálny počet návštevníkov na jeden vstup 25, detí od 13 do 18 rokov 20. Deti menšie ako 13 rokov prosíme len individuálne v sprievode rodičov – kvôli bezpečnosti.
V našej činnosti vychádzame okrem iného aj z názoru, že budovanie lokálnych múzeí má veľký význam pre vytváranie pocitu spolupatričnosti a identifikácie samých seba v kraji, kde ľudia žijú. Predmety staré desiatky ba i stovky rokov nás vracajú do časov síce dávno minulých, ale zároveň stále prítomných v našich génoch, v našich koreňoch. Utvárajú podvedomé aj vedomé pocity hrdosti, obdivu, no zároveň pokory pred jednoduchou krásou a účelnosťou všednosti našich starých otcov a materí. Predmety, ktoré vytvorila ľudská ruka, každý individuálne desiatky, stovky krát ich držala kým vznikli a kým slúžili. teší nás záujem našich priateľov, ako aj konštatovanie, že netreba z horných Kysúc cestovať 50 km na Vychylovku do múzea kysuckej dediny, aby záujemca videl kusisko histórie. Veríme, že si k nám podľa mapky nájdete cestu a budete odchádzať spokojní. Už si ju k nám našiel napr. aj svetoznámy filmár a fotograf Pavol Barabáš a bol očarený. Sľúbil besedu, na ktorú sa veľmi tešíme. A tešíme sa aj na vás všetkých. Bežná prevádzka je od 13. do 17. hodiny, skupiny väčšie ako 3 osoby možno dohodnúť aj individuálne mailom alebo telefonicky, kontakty nájdete na našom webe. MUDr. Jozef Marec, predseda OZ Bimaček- kysucká ľudová kultúra.

Napíšte nám svoje reakcie a názory