V sobotu 6.5. sme konečne slávnostne otvorili stredisko ľudovej kultúry Kysúc, pod záštitou OZ Bimaček –kysucká ľudová kultúra. Po nekonečných peripetiách s hľadaním nových priestorov sme konečne našli svoj domov v areáli firmy KROSS s. r. o. na Podvysokej. Takmer mesiac trvalo, než sme – hŕstka nadšencov- zostavili pomerne zložitú kompozíciu, aby sme realizovali naše predstavy a zároveň maximálne efektívne využili priestory, čo sme mali k dispozícii. Za vlastné, za sponzorské, takmer výlučne vlastnými rukami bez podpory štátnych inštitúcií a vyššieho územného celku sa nám podarilo vybudovať expozíciu ľudovej hmotnej kultúry, ktorá príjemne prekvapila aj skúsených etnografov a múzejníkov, ktorí poctili svojou prítomnosťou našu akciu a v rámci slávnostného seminára nám pripravili veľmi zaujímavé príspevky s nadregionálnym významom. Kvôli nám, obyčajným amatérom, ktorými skutoční „ múzejníci a odborníci“ z vedenia Kysuckého múzea pohŕdajú, nebanovala sem merať cestu napr. PhDr. Iveta Zuskinová z Liptova, dlhoročná riaditeľka Liptovského múzea, odborníčka nielen na ovčiarstvo, autorka mnohých krásnych publikácií, PhDr. Jíři Langer, CSc., Moravák, ktorému učarovalo Slovensko, nositeľ ceny UNESCO, zakladateľ Múzea liptovskej dediny v Pribyline, Múzea oravskej dediny v Zuberci, spoluzakladateľ Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke, etnograf, historik, výtvarný umelec autor známy v celej Európe a PhDr. Václav Michalička, CSc., riaditeľ Múzea Novojičínska v Příbore, špičkový expert na ručnú ľudovú výrobu, autor desiatok publikácií, ktorý naštudoval a reprodukuje prastaré technológie využívania prírodných materiálov a starobylých spôsobov zakladania ohňa, z ktorých dva predviedol priamo na mieste slávnosti. Veľmi príjemne sa nám počúvali slová o tom, že niektoré exponáty , ktoré vlastníme nemajú ani profesionálne múzeá, hoci svoje zbierky budujú desiatky rokov, zatiaľ čo my roky dva.
Bola to obrovská satisfakcia dostať sem týchto ľudí, ktorí nadšene a bez nároku na honorár poctili našu akciu nielen prednáškami, ale aj superlatívmi. Bola to najväčšia odmena za týždne driny pre hŕstku zapálených „bláznov“, ktorí celé hodiny po svojej práci dreli často neskoro do večerných hodín. V prvom rade im patrí vďaka. Jankovi Staníkovi, majiteľovi firmy KROSS s.r.o., ktorá nás prichýlila pod svoju strechu a zároveň predsedovi dozornej rady OZ, nášmu najväčšiemu sponzorovi, zdatnému stavbárovi a zručnému majstrovi, čo si tyká s každým „vercajgom“. Jankovi Halagačkovi, môjmu súputníkovi za starými „haraburdami“, nadšenému zberateľovi starých vecí, ktorých cenu pozná, obetavému a šikovnému človeku. Títo dvaja dokázali technicky realizovať a dotiahnuť v podstate akýkoľvek nápad, ktorý sa nám zrodil v hlavách a bez nich by žiadna expozícia nebola. K stavbe zrubu výdatne prispel aj majster dreva, muzikant, výrobca cimbalov, pán Štefan Hrtús z Korne.
Taktiež vďaka patrí pani Mgr. Márii Poljakovej a jej manželovi Ing. Jankovi, za organizačné zvládnutie „milióna maličkostí“, ktoré sa nedajú obísť, za prácu s krojmi a textíliami a všetko, čo k tomu patrí. Svojej manželke MUDr. Alenke za výdatnú pomoc pri vonkajšej úprave exponátov a našim manželkám- teda mojej, Danke Staníkovej a Danke Halagačkovej za trpezlivosť a pochopenie, lebo posledné dva týždne sme chodili domov akurát spať. Vďaka patrí aj pani Evke Ježíkovej, našej účtovníčke za výdatnú administratívnu pomoc.
A ako sa vraví, niekedy aj ten najlepší nápad, nadšenie a obetavosť skončí pri peniazoch. Ako som povedal, len za sponzorské a vlastné. Náš najväčší sponzor Ján Staník a firma KROSS, s.r.o. neľutoval ani čas, ani sily a prostriedky, aby sa dielo realizovalo. Takisto pán Jozef Grežďo z Podvysokej bez váhania prispel vysokou sumou a reálne napomohol vzniku expozície v tejto podobe. Štedrosť prejavili aj autodopravca a náš priateľ Šaňo Iványi z Turzovky, pán Jožko Klieštik, riaditeľ pekárne Vilija v Čadci. Poďakovanie patrí aj SD COOP Jednota Čadca nielen za finančnú, ale aj nefinančný sponzoring. Tradičnými sponzormi našich akcií sú naši kamaráti Ing. Jožko Hanzel z Turzovky a Paľo Polka z Klokočova. Pomohli nám aj financie z členských príspevkov a menšie príspevky od početných fanúšikov.
Všetci, ktorí sa podieľali na zdarnom priebehu akcie to urobili bez nároku na odmenu. Ferko Zajac z Turzovky pripravil svoje povestné špeciality, ktoré mimoriadne chutili- guláš, jelítka a klobásy, pani Janka Ježíková z Reštaurácie Urbár Turzovka darovala podujatiu sponzorsky celý catering, od jedál, nápojov, vína a obsluhy, čo si mimoriadne vážime, aj trpezlivosť s ktorou v neskorých večerných hodinách vyprevádzali posledných hostí. Moderátor pán Ivan Gajdičiar s noblesou sebe vlastnou bez nároku na odmenu menežoval priebeh podujatia.
Okrem už spomínaných odborníkov sme privítali aj hostí z OZ Zbojská Pohronská Polhora, ktorí nás potešili skvelým 100% ovčím nepasterizovaným syrom ( Salaš Zbojská Zbojnícky dvor) a taktiež priateľov z OZ Koliba spoza hranice, nositeľov goralských tradícií na blízkom moravskom Sliezsku a ďalších hostí mimo Kysúc.
Osobitnú zmienku a poďakovanie si zaslúžia umelci, ktorí spestrili náš program. FS Turzovanka mi silno prirástla k srdcu a vždy sa teším, keď mi prisľúbia účasť a prídu zaspievať. Nefalšované, nevylepšované turzovské piesne, čo som počúval ako chlapča, vyvolávajú vo mne veľmi nostalgické a príjemné pocity. Možno je to trochu aj tým, že speváčky ako rodený Turzovčan poznám mnohé od detstva a tak sa spomienky znásobujú. Ale nikdy som netušil, že tých pesničiek a takých krásnych je až toľko. Poznal som možno desať, ale Turzovanka ich má plný batoh. Skrátka, zimomriavky. A tentokrát ma prekvapili a veru silno dojali nielen pesničkou, čo zložili špeciálne na toto podujatie pre mňa, ale hlavne hovoreným slovom. Bolo to o ľuďoch, o ktorých som písal svoje poviedky a ktorí už pozerajú na nás zhora. Medzi inými aj moja mama Veronka. Veru, pominula sa, nedožila sa otvorenia nového Bimnačku a s ňou ďalšie tri naše významné spolupracovníčky. Len v tomto roku. Skrátka, FS Turzovanka a jej vystúpenie, to už bolo viac, než len krásny spevácky výkon. Je už tak málo vecí, ktoré ma viažu k rodnému mestu…FS Turzovanka rozhodne áno. Povedať ďakujem je asi aj málo… Rozhodne sa musím skloniť aj pred našou známou superstar Helenkou Záhradníkovou, ktorá merala cestu do Žiliny a nazad, aby nám mohla prísť zaspievať, pobaviť nás humorom a neskutočným optimizmom. Srdečná vďaka Helenka, veľmi si to vážim!
Detská FS Bukovinka, náš skvelý folkloristický dorast zožala zaslúžený úspech. Deti boli zlaté, šikovné, pod vedením Janky Maďariovej vyrastajú zdatní nasledovníci. Nielen vedúcej súboru ale aj rodičom a deťom extra treba vysloviť uznanie. Hlavne v dnešnej dobe, keď na deti číhajú mnohé zhubné „lákadlá“ a nástrahy – primäť ich k tvrdej drine, aby zachovali niečo, čomu možno ani spočiatku nerozumeli, to chce naozaj trpezlivosť a lásku. O Bukovinke ešte budeme mnoho počuť a hlavne – budeme za ňu véééľmi vďační.
Rodinu Bartolomeja Gernáta- „Genfyho“, čiže „Genfyovcov“ asi netreba nijakému znalcovi ľudového umenia na Slovensku predstavovať. Mal som veľkú radosť, že prišiel aj samotný zakladateľ rodinnej tradície Genfy, že mu zdravíčko poslúžilo a mohol prísť. Ich doménou je spev, ale hlavne tradičné „dychy“ – fujary, píšťalky, trombity a gajdy, ktoré Genfy vyrába sám, z vlastných surovín. Toto všetko predviedli v plnej paráde aj v sobotu a veru- bolo čo počúvať. Vďaka Genfy, Evička a vašim nadaným deťom, hlavne Andrejovi, ktorý je aj skvelým bavičom…
Vaškovi Michaličkovi sa podarilo poľahky roznietiť oheň starobylými metódami – ocieľkou a „drevo na drevo“ a tak sme mohli strihnúť pásku a zasadiť pamätné stromčeky – bučka a jedličku, ktoré dodal Jožko Hanzel. Zdalo sa mi akosi prirodzené že oba úkony vykonali hostia najvzácnejší – pani Zuskinová a Jurko Langer. Podujatie bolo kompletne kamerované a budú z neho CD.
Expozícia samotná bude pre verejnosť sprístupnená hneď, len čo doriešime administratívne záležitosti ohľadne rozhodnutia z „Hygieny“ a otváracích hodín. V priestoroch si zasa budú môcť záujemcovia kúpiť aj naše knižky. Budeme avizovať na našom webe a už vopred záujemcov srdečne pozývame. Bude aj mapka, kde nás nájdete. Je to celkom jednoduché.
Možno sa vám zdá tento výpočet pridlhý, ale všetci si zasluhujú naše obrovské poďakovanie a obdiv. Navyše neslobodno zabudnúť na priateľov, čo nám zapožičali vlastné predmety na skompletovanie expozícií- pána Jozefa Mokryša z Novej Bystrice, pani Miladku Chlastákovú z Dunajova a pána Bartolomeja Gernáta –Genfyho a jeho ženu Evku z Turzovky. Taktiež ďakujem všetkým občanom, ktorí nezištne prispeli do našich fondov aj malou vecou, obzvlášť za cenné artefakty pani Božene Poliačikovej z Klubiny, pánu Jozefovi Smieškovi z Klokočova – Ukrajiny, pani Rózke Šamajovej z Klokočova Kornice a mnohým ďalším. Rovnako tak ďakujeme za pochopenie a spoluprácu starostom obcí Nová Bystrica, Lutiše, Radôstka, Klubina, Dunajov, Povina, Lodno, Dlhé Pole a Čierne.

Je nám ľúto, že sme podujatie nemohli otvoriť pre verejnosť, ale žiaľ, kapacity nepustia. Taká akcia sa nedá pripraviť živelne. Avizovali sme viackrát, že okrem pozvaných majú vstup voľný aj členovia OZ. Je nás 21. Verím, že skoro pribudnú ďalší. Plány máme smelé.

Napíšte nám svoje reakcie a názory

Diskusia

mm