Vážení priatelia a priaznivci,
už dávnejšie som sa chystal napísať niečo o celoročnej činnosti nášho strediska ľudovej kultúry Bimaček, z činnosti ktorého vzniklo nakoniec Občianske združenie Bimaček- kysucká ľudová kultúra.
Začínali sme v priestoroch ObÚ v Podvysokej v podstate v prázdnom sále. Predpovedali nám niektorí krátku existenciu, vraj načo také haraburdy zbierať a tak. Zrejme niekho veľmi trápilo, že by sa nám to mohlo podariť, čo nakoniec aj čas ukázal. Že sa nám niečo podarilo. Za rok sme zhromaždili takmer tristo rôznych exponátov( niektoré aj duplicitne) z ľudového hmotného dedičstva. Po povalách a chalupách, od dobrých ľudí, väčšinu sme zaplatili – za vlastné. Nakoniec sme zaplnili celý dispozičný priestor a už je nám tesno.
Bimaček navštívilo za ten rok vyše 300 ľudí, to však rátam v podstate len organizované akcie. My sme mali vlastných 5. Najvydarenejšie boli akiste akcie k svätojánskej noci a k Lucii, ale takisto aj akcia o ľudovej strave lebo tam sme sa aj dobre najedli. 6 akcií bolo vyžiadaných, potešil nás záujem školákov základných a stredných škôl, ako aj Klub Slovákov v Třinci.
Momentálne ale situácia vyzerá tak, že budeme musieť múzeum na čas zrušiť. Z podvysokej odchádzame a nové priestory nemáme. Nádejne sa črtajúca možnosť na Staškove padla a tak budeme hľadať ďalej. Ostatnú činnosť však určite zanedbávať nebudeme.
Ja osobne by som rád vydal tento rok dve knihy. Keďže čitatelia často zháňajú nejakú moju poviedkovú tvorbu, pripravil som zbierku poviedok pod názvom Človečina nesmrdí. Nové aj staršie, ale dosiaľ nepublikované, ale aj niektoré čo sa nevošli do Kysuckých balád a povestí. Stojí to vždy na peniazoch, takže kto by chcel, môže si potom knižku predplatiť dopredu. Drahá nebude, na úkor výpravnosti dáme prednosť skromnému dizajnu, hlavne aby bola cenovo dostupná. Počet strán okolo 250, poviedok 11-12, uvidíme. Druhú publikáciu koncom roku, resp. začiatkom roku 2018, ak dožijem. Rád vy som vydal reprezentačnú publikáciu Moji zelení bratia- stromy. Už ju chystám vyše 12 rokov, tak snáď to vyjde. Všetky stromy a dôležité dreviny Beskýd a Javorníkov s vlastnými autorskými fotkami.
Chceli by sme uskutočniť dve dôležité priekopnícke spoločenské akcie súvisiace s ľudovou kultúrou Kysúc. Zatiaľ bližšie neprezradím, lebo už sa mi stalo, že si moje nápady niekto prisvojil a profitoval z nich. Však netreba hneď všetko vopred vytárať. Nuž a chceli by sme zrenovovať postupne aspoň tri drobné stavby ľudovej architektúry a umenia. Keďže však 2% z daní môžeme čerpať až od marca 2018, budeme odkázaní na sponzorov a členov OZ Bimaček, ktorí môžu prispieť tým, že vstúpia do OZ a zaplatia si na rok členské 10 euro. Všetky potrebné údaje sú tu. Na našom webe nájdete aj kontakty pre prípad, že by ste si chceli kúpiť niektoré z knižiek, ktorých počty sa stenčujú. Všetky utŕžené peniaze sme investovali do Bimačku – na nájom, réžiu a nákup predmetov ako aj na poriadané akcie. Tiež pripomínam, že ešte stále až do konca januára kedy máme ešte zmluvu so súčasným prenajímateľom , je aktuálna výstava krásnych obrázkov pani Teichgrabovej, pozri foto. Takže držte palce a zachovajte priazeň Váš Bimaček

Napíšte nám svoje reakcie a názory